Nowa Apelacja - Côtes du Rhône Villages AOC
Wiadomość ta nie obiegła światowych serwisów lotem błyskawicy, ale my powinniśmy odnotować, że Francja wzbogaciła się o nową apelacją -  Côtes du Rhône Villages.

Jest to Nyons i obejmuje rejon miejscowości Nyons, Mirabel-aux-Baronnies, Piégon i Venterol. Zabiegi mające na celu uznanie nowej AOC trwały od 1998 i polegały na zwiększeniu areału Syrah, Mourvedre, Cinsault i Carignan, ponieważ wcześniej rejon ten dominował w winnice pokryte odmianą Grenache. Łączny areał tego apelacyjnego juniora to 300ha. W tym momencie liczba Côtes du Rhône Villages wzrosła do 22 gmin posiadających prawa do tej nazwy. 

Cała struktura apelacyjna Doliny Rodanu jest typowa dla wielu innych departamentów. Rozpoczyna się od poziomu podstawowego, czyli Côtes du Rhône. Tutaj winnice znajdują się na szerokim obszarze otaczającym dolinę jak aureola. Winnice klasy Côtes du Rhône Villages są wyróżnione najczęściej ze względu na położenie geograficzne. Znajdują się na korzystnie eksponowanych płaskowyżach lub stokach oddalonych od doliny, ale oświetlanych przez popołudniowe słońce.

Na szczycie drabiny znajdują się apelacje najwyższej klasy, przynajmniej administracyjnie, obejmujące jedną, znaną z produkcji jakościowego wina od dekad gminę. W północnej części Rodanu będą to maleńkie regiony (stromość stoków wymusza ciasne sąsiedztwo) takie jak Saint-Joseph, Condrieu, Cornas. Na południu wąski dotychczas region rozpościera się szerzej i bardziej okazale. Znajdziecie tam wina słynne ze względu na swój rozpoznawalny styl - Gigondas, Châteauneuf-du-Pape, Vacqueyras. To właśnie stamtąd, zresztą z samego centrum miejscowości Châteauneuf-du-Pape, pochodzą wina Domaine de la Solitude, gdzie Florent Lancon kontynuuje tradycje rodu sięgające XIV wieku.

Świetne technicznie połączenie nowoczesności i staromodnej stylistyki uosobionej w winach Domaine de la Solitude możemy poznać poprzez ich wina. Od podstawowego Côtes du Rhône, gdzie odnajdziecie zarówno znaną z Rodanu ziołową, zwierzęcą i pikantną nutę, ale podkręconą konfiturową owocowością i miękkim finiszem. Himalaje złożoności to ich wina z całego wachlarza etykiet Châteauneuf-du-Pape - znowu od podstawowego do topowej Reserve Secrete, ale i jednego z najsłynniejszych win Rodanu i świata - Vin de la Solitude. Produkowane w ilości kilkuset pękatych butelek rocznie zdobywa maksymalne noty krytyków i uznanie fanów na całym świecie.

Nasze biuro

ul. Roslinna 2, 61-307 Poznan, Poland

Zadzwoń do nas

Tel: +48 608 085 347

Napisz do nas

kontakt@deliwina.pl

Copyright © 2020 Deliwina. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona jest przystosowana do wyświetlania w przeglądarce Microsoft Internet Explorer 9 lub wyższej, oraz najnowszych wersjach przeglądarek Google Chrome i Mozilla Firefox.