Beaujolais Nouveau
Święto młodego wina w roku 2020 jest jednym z kręgli, który został przez wirusa potraktowane ceramiczną kulą. Dołączyło do grona eventów winiarskich i nie tylko winiarskich, lecz również kulturalnych - odwołanych przez przepisy pandemiczne.

Zaczęło się niewinnie, ponieważ w obecnym roku zezwolono na butelkowanie wina znacznie wcześniej - już w pierwszych dniach października (przypominamy, że tradycyjnie Beaujolais Nouveau to trzeci czwartek listopada). W porównaniu z wcześniejszą datą butelkowania - 31 października ( wino potrzebuje 2 tygodni do rozparcelowania po świecie) - to dużo wcześniej. 

Wśród Producentów zaświeciła się lampka, że może coś się wydarzy i faktycznie święto się odbędzie zwłaszcza, że po wiosennym zamknięciu pozytywne “odbicie” branży i konsumentów było spore i zauważalne. Jak tłumaczył Dominique Piron, przewodniczący branży producentów Beaujolais - “data uruchomienia produkcji w 2020 została uelastyczniona w celu wyrównania stresu i strat odczuwalnych przez wszystkich. Chcemy żeby wino trafiło do wszystkich”. Jednak nawet zmiana daty nie powstrzymała jesiennej fali zachorowań. 

Ocenia się, że wcześniejsze szacunki oceniające ogólne straty branży winiarskiej na ok. 30% we Francji były zbyt optymistyczne. Zwłaszcza, że są regiony, które generują większość swoich przychodów właśnie w okresie listopad-grudzień, takie jak te produkujące wina musujące. Jean-Louis Bergès z kooperatywy produkującej 80% bąbelkowych Clairette de Die twierdzi, że straty mogą być nawet większe, skoro niemal połowa win musujących sprzedaje się od listopada do końca roku. Do wartości straty należy też dodać fakt, iż wina te są często droższe niż zwykłe (Szampania).

A w związku z tym, że nasz świat to globalna wioska - rosnące ceny stali o ponad 10% w skali miesiąca wywindowały koszt słupków, których winiarze masowo używają do rozpinania winorośli, co z pewnością odbije się na cenach wina, choć zapewne nie w tym roku, gdyż każdy chce sprzedać go jak najwięcej. Dlatego 2021r. będzie niewątpliwie okresem przetasowań i zmian na rynkach na całym świecie. 

Nasze biuro

ul. Roslinna 2, 61-307 Poznan, Poland

Zadzwoń do nas

Tel: +48 608 085 347

Napisz do nas

kontakt@deliwina.pl

Copyright © 2020 Deliwina. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona jest przystosowana do wyświetlania w przeglądarce Microsoft Internet Explorer 9 lub wyższej, oraz najnowszych wersjach przeglądarek Google Chrome i Mozilla Firefox.